Wyniki konkursu na esej

Autor: jozefk
Bez kategorii
30 Lis 2019

W związku z upływającym dzisiaj terminem ogłoszenia wyników konkursu na esej „O intuicji”,  poniżej w kilku słowach, przekazujemy decyzję jury pod przewodnictwem dr Marii Urbańskiej-Bożek.

„Istnieje pewien pogląd sformułowany nie przez jednego, lecz przez kilku filozofów, tu choćby wymienić Kierkegaarda, Sołowiowa, czy Bergsona, że poznawcza otwartość na świat (byt) jest związany z akceptacją pewnej dozy intuicjonizmu. Dlatego, aby cokolwiek mogło być poznane musi ono uaktywnić w subiektywnym podmiocie (człowieku) pewną wrażliwość, którą Henry Bergson nazywał „sympatią jasnowidzącą”. Jury ma podejrzenie, że tego właśnie rodzaju byto-integracją otwierającą na świat dysponuje Autorka zwycięskiego eseju o intuicji, o której nie pisze wprost, lecz w sposób zapośredniczony przez humor i ironię, ukazując ją w perspektywie własnych relacji z ludźmi i światem. Gratulujemy dystansu do siebie oraz lekkości formy, w jaką został ujęty trudny i wieloaspektowy problem intuicji. Mamy przyjemność ogłosić, że zwycięski esej na temat intuicji napisała Autorka skrywająca się pod pseudonimem Malus Domestica.”

Gratulujemy laureatce i dziękujemy wszystkim uczestnikom za nadesłane prace. Zwycięski esej zostanie opublikowany w dziale „Idee”.

Redakcja Józef K.