Wyniki konkursu na opowiadnie

Autor: jozefk
Bez kategorii
31 Mar 2020

 

Szanowni Państwo, dziś upływa termin ogłoszenia wyników konkursu na opowiadanie na temat „Bezmyślnym życiem żyć człowiekowi nie warto”. Poniżej w kilku zdaniach przekazujemy decyzję jury pod przewodnictwem dr Łukasza Książyka:

„Jak powinno wyglądać idealne opowiadanie przesłane na konkurs, którego tematem jest cytat z „Obrony Sokratesa”: „Bezmyślnym życiem żyć człowiekowi nie warto”? Z pewnością musi być wartościowe literacko, czyli dobrze wymyślone, dobrze napisane, pozbawione utartych schematów fabularnych i klisz, a także retorycznego nadmiaru. Powinno, oczywiście, traktować o życiu, ale czy istnieje w ogóle jakieś opowiadanie, którego tematem nie jest życie? Zatem musi być jeszcze o myśleniu i o wartościach, a najlepiej: o wartości myślenia w życiu człowieka. Przede wszystkim jednak powinno – jak symbol w definicji Ricoeura – dawać czytelnikowi do myślenia. Wszystkie te wymogi spełnia poetyckie opowiadanie Katarzyny Lis, które postanowiliśmy uhonorować pierwszą nagrodą. Dodatkowo, na wyraźne życzenie przewodniczącego, jury zdecydowało się przyznać wyróżnienie Aleksandrze Maj za nieszablonowy pomysł na opowiadanie pt. „Senne miasto”.”

Laureatce oraz autorce opowiadania wyróżnionego składamy serdeczne gratulacje, a wszystkim pozostałym uczestnikom dziękujemy za zgłoszenia. Nie spodziewaliśmy się aż tak licznego odzewu. To miłe.

Zwycięskie opowiadania pojawią się w dniu jutrzejszym w dziale słowa.

Zapraszamy do lektury,

Redakcja Józef K.