Wyniki zimowego konkursu na opowiadanie

Autor: jozefk
Bez kategorii
04 lut 2024

 
Drodzy czytelnicy!

Jak zapowiedziano, nadszedł dzień ogłoszenia wyników naszego zimowego konkursu na opowiadanie. W przeciągu kilku tygodni spłynęły do nas aż 324 opowiadania. Jury pod przewodnictwem dr Łukasza Książyka wydało ostateczny werdykt, a oto jego treść:

Śmieszni byliśmy w czytelniczej uprzęży, którą założyliśmy dla tego świata, po otrzymaniu ogromnej liczby (ponad trzysta!) opowiadań przysłanych na konkurs. Liczba ta nas przeraziła i jednocześnie niezmiernie ucieszyła, zwłaszcza że zadany temat wcale do łatwych nie należał. Autorzy radzili sobie z nim w rozmaity sposób: niekiedy uprząż w opowiadaniach pojawiała się dosłownie, choć częściej była metaforą egzystencjalnej sytuacji bohaterów. Nierzadko aforyzm Kafki subtelnie (lub trochę mniej) wpleciony był w tkankę narracyjną utworu albo cytowany przez któregoś z bohaterów. Zdarzały się także opowiadania, których treść… niewiele miała wspólnego z konkursowym tematem, a przynajmniej jury nie udało się tej zbieżności dostrzec.

Do finału dotarło niewiele ponad trzydzieści opowiadań, do ścisłego finału dostały się trzy: „Wesoła uprząż” Marka Chojnackiego, „Złamane skrzydło” Julii Hinc oraz „Wydatki domowe” Joanny Ewy Goc. Ponieważ każde z tych opowiadań ma w sobie „to coś”, co czyni z zadrukowanych kartek papieru literaturę, obrady jury były długie, burzliwe i wspomagane kawą. Ostatecznie pierwszą – i zgodnie z regulaminem – jedyną nagrodę w konkursie postanowiliśmy przyznać opowiadaniu Julii Hinc. Natomiast opowiadania Joanny Ewy Goc i Marka Chojnackiego uhonorowaliśmy wyróżnieniami. Mamy nadzieję, że Czytelniczki i Czytelnicy docenią ten wybór.

Zgodnie z obietnicą, zwyciężczyni konkursu otrzymuje nagrodę o wysokości 3000 zł.
Dodatkowe nagrody dla wyróżnionych autorki i autora wynoszą po 500 zł.

Laureatce głównej nagrody jak i wyróżnionym autorce i autorowi serdecznie gratulujemy. Wszystkim osobom uczestniczącym serdecznie dziękujemy za nadesłane opowiadania i włożoną w nie pracę. W dziale Słowa jeszcze dziś pojawi się zwycięskie opowiadanie, w przyszłym tygodniu zaś opublikujemy opowiadania wyróżnione.